Петро Калнишевський
та його доба
Меню сайту

Категорії розділу
Образ життя і заняття козаків [5]
Військова справа [8]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 3065

Статистика

Головна » Статті » Запорозьке козацтво » Військова справа

У категорії матеріалів: 8
Показано матеріалів: 1-5
Сторінки: 1 2 »

Сортувати по: Даті
   Запорозьке Військо славилось своєю високою боєготовністю і військовою майстерністю. Це досягалося в значній мірі завдяки тому, що воно було регулярним і значна його частина перебувала в черговому режимі, тобто жила в куренях на Січі, займаючись повсякденно бойовою підготовкою.
  Гарнізон Січі був здатний негайно дати відсіч ворогові, а також за короткий час зібрати велике військо. Висока військова майстерність Запорозького Війська досягалась за рахунок добре налагодженого військового навчання. В значній мірі прагнення козаків добре володіти зброєю зумовлювалось постійною небезпекою нападів кочівників. Причому йшлося не про поодинокі вторгнення, а про системну стратегію спрямовану на спустошення якомога більшої території задля розширення зони кочів'їв.
   В умовах постійного очікування небезпеки виник новий тип вояка-універсального, витривалого, готового до швидкої зміни обстановки і, що не менш важливо, такого, що сприймай свою військову діяльність крізь призму боротьби Хреста з Півмісяцем. Поступово виробилися як стратегія, так і тактика козацького війська.
  Запорозьке Військо не мало окремих родів військ, а кожен козак був універсальним воїном. Та неперевершену славу козаки здобули як піхотинці. Ця риса Запорізького Війська складалася історично, так як козацтво внаслідок своєї нечисельності та економічних чинників не мало змоги утримувати потужну кавалерію. Ведення бойових дій у голому степу з ворогом (татарами), чисельність, а також час нападу якого неможливо було передбачити, примушувало запорозьких козаків виробляти власні тактичні прийоми, якими стали використання піхоти під захистом табору з возів, шанців, вогню з мушкетів та артилерії.
Військова справа | Переглядів: 2190 | Додав: Niki | Дата: 27.06.2010

  Найбільше  слави  в  козацькому  війську  здобула  козацька  піхота.  Під  час  бою  вона  шикувалася  у  три  шеренги.  Стріляла  тільки  перша  лава,  друга  подавала,  а  третя заряджала  рушниці. Під  час  особо  жорстоких  битв  застосовувався  й  іншій  бойовий  лад, так  звана  битва  галасом, коли  козацьке  військо  змішувалося  з  ворожим. змішуватися  з  ворожим.
  Найоригінальнішим  й  найпопулярнішим  серед  козаків  був  бойовий  порядок,  що  називався  табором. Такий  порядок  застосовувався  на  марші,  в  обороні  та  наступі.  Він  будувався  з  возів,  сріплених  ланцюгами  у  кілька  рядів  та  влаштованих  чотирикутников,  півмісяцем  або  овалом.  Наперед  виводилися  три-чотири  гармати,  з  боків -  по  одній,  позаду -  дві.  Військо  перебувало  в  середині  укріплення.  Наступаючи  на  ворога.  піхота  виходила  назовні,  але  в  разі  небезпеки  поверталися  в  захисне  кільце.  Сучасники  називали  табір  "рухомою  фортецею",,  бо  козаки  під  прикриттям  возів  могли  долати  сотні  кілометрів  голим  степом.
  У  запорозькому  війську  були  сторожова  служба  й  дозір. Козацькі  розвідувально-сторожові  підрозділи  розташовувалися  в  земляних  аба  дерев'яних  укріпленнях  на кордонах  українських земель.  Для  спостереження  за  місцевістю  козаки  також  використовували  давні  могили-кургани  або  насипані  роблені.  Винаходом  козацтва  була  система  димової  сигналізації,  що  сповіщала  населення  про  наближення нападків. 
   
Військова справа | Переглядів: 6397 | Author: Бедікян Н.І. | Додав: Niki | Дата: 27.06.2010

 Запорожці  також  були  великими  майстранми  артилерійської  справи.  Вони  віддавали  перевагу  легким  гарматам,  які  дозволяли  вільне  маневрування  під  час  бою.  Гармата  була  незамінною  за навального  козацького  наступу.   Для  штурму  козаки  використовували  різноманітні  укриття,  закрема  гуляй-городи  -  спеціальні  пристрої  з  дерев'яних щитів  на  колесах  або  полозах  з  отворами  (амбразурами  для  рушниць  і  гармат.
   На  озброєнні  у  козаків  були  фальконети  та  гармати. Фальконети -  це  малокаліберні гармати, снаряди - свинцеві ядра. За деякими даними, запорожці заряджали фальконети замість ядер дробовим зарядом, що на ближніх дистанціях та в морських боях, призводило до значної дробової осипі, вражаючи велику кількість живої сили супротивника.  Гармати  були  трофейними,  захоплені  в  турецьких  та  татарських  містах.
    Інші потрапили до козаків після захоплення фортець, а деякі надавалися правителями таких держав, які бажали залучити запорожців на свою службу.
   Кількість гармат, які перебували в козацькому війську, не перевищувала 20–30 штук.
   Гармати, які використовували запорожці як правило були малокаліберними. Це пов'язано з тим, що козацьке військо відзначалося великою мобільністю і тому використовувало легкі гармати.
   Крім того, польський уряд намагався не озброювати козаків гарматами, а особливо гарматами великих калібрів.  
Військова справа | Переглядів: 5150 | Author: Бедікян Н.І. | Додав: Niki | Дата: 27.06.2010

   Зброя козаків була дуже різноманітною. Складалась вона з  холодної  та  вогнепальної.  Деяка  зброя  виготовлялася  на  Січі, інша -  захоплена  в  боях.  Частина зброї була дуже поширена, як то шаблі, пістолі, рушниці, інші навпаки зустнрічалися нечасто - алебарди, аркебузи, бердиші. Козаки вміло застосовували наявну зброю, постіно підвищували свій рівень, а також вигадували нові прийоми застосування зброї, що надавало їм значної переваги перед супротивником.
  
Ніж  - холодна колюча та ріжуча зброя, запорожці використовували різноманітні клинки які виготовлялись в кузнях Січі та трофейну зброю, захвачену під час битв з турками, татарами.
  Спис  -
холодна зброя у вигляді довгого древка на кінці якого розміщено металевий гостряк. Спис перш за все колюча зброя, хоч деякі види списів були розраховані також на ріжучі та рублячі удари.
   Шаблі -  іранський різновид шабель був основним типом шабель Запорожців. Ввідзначається такий тип значною кривизною клинка, котра розпочинається майже від хрестовини і різко наростає у робочій частині (остання третина клинка). Іранський клинок переважно позбавлений долів і сильно звужується у вістря. Руків'я є переважно кістяним чи роговим, не нахиленим, з довгою металевою хрестовиною та загнутою, майже перпендикулярно до леза клинка, голівкою. Іранські клинки — короткі і легкі (середня довжина — 80 см, а вага 500 г).  
 
Військова справа | Переглядів: 4692 | Додав: Niki | Дата: 27.06.2010

   З  вогнепальної  зброї  частіше  за  все  козаки  використовували  пістолі,  рушниці  та   фузії.
   Пістолі
  За козацької доби були поширені як колісчаті, так і кремневі замки, за допомогою котрих здійснювалось запалення пороху, що і призводило до пострілу. Запорожці, як правило, носили за поясом по 2 пістолі і ще 2 пістолі — у кобурах на сідлі. Така кількість пістолів свідчила про високий рівень вогневої сили як окремого козака, так і цілого козацького війська. Сам постріл з пістоля виконували переважно з однієї руки у різноманітних положеннях, включаючи і верхову їзду.
   Рушниці.
 
Козаки використовували рушниці різного походження: турецькі, кримські, кавказькі, німецькі, польські, російські, місцевого виробництва.
Більш легкі рушниці (порівняно з мушкетами) набули значного поширення.
Запорожці під час таємних вилазок задля того, щоб ворог не помітив блиску зброї – ледь замочували стволи у розсолі, тоді втрачався блис зброї.
  Завдяки легкості рушниці, з’явилась можливість вести бій у різноманітному положенні, у тому числі і сидячи на коні.
Рушниці активно використовували і для ведення залпового вогню по ворогу. При цьому застосовували як рядний принцип стрільби, так і ведення вогню лише найвлучнішими стрілками
.
   Фузія - 
рушниця,  винайдена  у  Франції  в  17  столітті. В  козацьких  військах  мала  поширення  в  17-18  століттях  російського  або  європейського  походження. 
    
  

Військова справа | Переглядів: 5498 | Додав: Niki | Дата: 27.06.2010

1-5 6-8
Форма входу

Пошук

Друзі сайту
  • Всеукраїнський фонд імені Петра Калнишевського
  • Український інститут національної пам'яті
  • Запорозька Січ. Історичний проект


  • Copyright MyCorp © 2022
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz