Петро Калнишевський
та його доба
Меню сайту

Категорії розділу
Нащадки Петра Калнишевського [3]
Відродження козацтва в Україні [3]
Реокнструкції та музеї козацької доби [2]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 3065

Статистика

Головна » Статті » Нащадки славетної доби » Нащадки Петра Калнишевського

У категорії матеріалів: 3
Показано матеріалів: 1-3

Сортувати по: Даті
 Нинішні хоружівські Ющенки цілком можуть вважати себе нащадками того Нечипора Ющенка з 18 століття, котрий був братом Петра Калнишевського, – відтак і родичами-нащадками останнього кошового отамана Січі Запорозької.
  Ще на початку сімнадцятого століття давнє українське місто Ромен входило до складу Польщі – саме тут, у Верх-ньому Посуллі, проходив кордон між нею і Московським царством, який, врешті-решт, більш-менш оформився 1638 року встановленням так званої "Путивльської межі”. Саме там, на тривожному прикордонні, в селі Пустовійтівці, народився 1691 року майбутній кошовий отаман Запорозької Січі Петро Іванович Калнишевський. Він був найстаршим сином, але не єдиним. Як встановив краєзнавець Феодосій Іванович Сахно, 1771 року в усіх церквах Смілого (це містечко кілометрів за 15 північніше Пустовійтівки) були заведені нові метричні книги, в яких неодмінно зазначали народження, смерті, шлюби та інші помітні події парафій. Частина цих книг збереглася, серед них і з Миколаївської церкви, в якій правив Семен Калнишевський. Пустовійтівка тоді належала смілянському сотнику Василю Громеці, товаришу Петра Калнишевського. Його син Іван Громека служив у Війську Запорозькому, про що свідчить атестат, виданий йому на Січі і підписаний кошовим. За переписом 1767 року в Смілянській сотні значиться козак Панас Калнишевський, котрий підписав переписну відомість разом із сотником, що свідчить про його неабиякий авторитет у містечку.
Нащадки Петра Калнишевського | Переглядів: 1183 | Додав: Niki | Дата: 27.06.2010

    В  статті  Віктора  Тригуба  "Ми  нащадки  твої,  отамане!"  за  23.09.2009  розповідається  про  повернення  історичної  пам'яті  про  останнього  кошового  отамана  Петра  Калнишевського.  Надаємо  фраменти  статті.
    Іще зовсім недавно ім'я останнього кошового отамана Січі Запорозької Петра Калнишевського було відоме лишень вузькому колу істориків. Для широкого загалу на це ім'я було накладене "табу", як і на сотні імен інших уславлених особистостей, пов'язаних із волелюбством, непокорою, українським патріотизмом.
  Нині ім'я славного Кошового Запорозької Січі все яскравіше проступає з каламутної ріки часу. Одними із перших, хто вголос заговорили про Петра Калнишевського (іще до проголошення української незалежності) були земляки легендарного Калниша. Серед них – тодішній голова Роменського райвиконкому Сумської області, а нині – голова ДАК "Хліб України", голова Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Калнишевського Іван Рішняк. В  інтерв'ю  він  розповів,  що  ще  за  часів  перебудови були  люди,  що  "прагнули відкривати для себе замовчувані, заборонені сторінки нашої історії. З'явились перші публікації і про Петра Калнишевського із якими виступив відомий український письменник Данило Кулиняк. Саме його   історичні розвідки і привернули увагу тодішньої місцевої влади і мою увагу зокрема".
  Найбільш активно ж заговорили про постать Петра Калнишевського після того, як його найближчий земляк Віктор Ющенко виборов Президентську булаву. І не лишень заговорили, а й почали підтверджувати справами. Символічно, що Калнишевський повернувся в Україну, передусім, духовно, коли в 2006 році в його рідному селі Пустовійтівка Роменського району за сприяння Президента України В. А. Ющенка було піднято з руїн Свято-Троїцький храм, якого Калнишевський збудував власним коштом у 1773 році.  
   На Роменщині в селі Пустовійтівка окрім відбудованої церкви відкрито також музей Петра Калнишевського, нині розгортається експозиція старожитностей...  Словом, нині земля, де закопана пуповина Калнишевського його шанує і гордиться своїм земляком.
  
 

Нащадки Петра Калнишевського | Переглядів: 999 | Додав: Niki | Дата: 27.06.2010

   Про  мету  і  діяльність  Всеукраїнського  благодійного  фонду  імені  Петра  Калшишевського  ми  також  дізналися  з  статті  Віктора  Тригуба  "Ми  нащадки  твої, отамане!".
  Про  фонд  в  інтерв'ю  розповідав  І. Рішняк -  його  голова.

   Метою створення і діяльності Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Калнишевського, який я очолюю, якраз і є долучити громаду до відкриття Україні образу Калнишевського. Так, у Пустовійтівці ще в 1991 році було встановлено перший в Україні пам'ятник П. Калнишевському, авторами якого є заслужені діячі культури України В. Бородай та Р. Синько. Перед цим пам'ятний знак Петрові Калнишевському ми відкрили на місці Покровської церкви в Ромні.
   Завдяки таланту і копіткій праці письменника і дослідника Данила Кулиняка вийшли у світ багато публікацій, художніх творів, пісень, фільмів, радіопрограм про життя і діяльність Петра Калнишевського. Чого варта лишень одна книга Д. Кулиняка "Од Калниша вісті", що побачила світ у 2001 році!... Це – художня сповідь митця, це – біль у поєднанні не з плачем, а з волею, гордістю за славетного сина України, яким для нас є Калнишевський...
    Особливої уваги заслуговують пісні композитора і виконавця Теодора Кукурузи на слова Данила Кулиняка, у яких прославляється велич Останнього кошового...
   ... За підтримки нашого благодійного Фонду підготовлено два документальних фільми про Петра Калнишевського... Нині, за підтримки Президента України В. А. Ющенка ми опікуємось виготовленням художнього фільму про Останнього кошового отамана (режисер О. В. Савельєв). 
   ...
Ми надіслали на адреси багатьох міськрад пропозиції про присвоєння імені Калнишевського вулицям чи майданам. І відгуки, я вам скажу лишень позитивні. Калнишевський – єднальна фігура. Одесити, для прикладу, (життя Калнишевського тісно пов'язане з цим краєм) утворили навіть свій, регіональний фонд імені Петра Калнишевського, який очолив В. С. Балух. Нещодавно одному із чорноморських траулерів риболовецької компанії "Капітан" (генеральний директор В. О. Кобилянський) присвоєне ім'я П. Калнишевського. А місцеві меценати, патріоти виношують ідею спорудження на Одещині пам'ятника Кошовому отаману. В реалізації цього проекту велику допомогу надає народний депутат України П. А. Ющенко. Іменем Калнишевського також називаються прикордонні застави, школи, інші мистецькі заклади. Велика роль у поверненні імені Калниша і патріотичному вихованні належить також нашому українському козацтву.
Нащадки Петра Калнишевського | Переглядів: 1605 | Додав: Niki | Дата: 27.06.2010

Форма входу

Пошук

Друзі сайту
  • Всеукраїнський фонд імені Петра Калнишевського
  • Український інститут національної пам'яті
  • Запорозька Січ. Історичний проект


  • Copyright MyCorp © 2022
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz