Петро Калнишевський
та його доба
Меню сайту

Категорії розділу
Запорозька Січ в попередні століття [6]
Січ в XVIII столітті [4]
Доля запорожців після зруйнування Січі [4]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 2895

Статистика

Головна » Статті » Запорозька Січ в XVIII столітті » Січ в XVIII столітті

Зруйнування Січі за наказом Петра І
   Зникнення  Чортомлицької  Січі  пов'язано  з  подіями  під  час  Північної війни,   а  саме -  з  переходом  на  бік  шведів  Івана  Мазепи  та частини  запорозьких  козаків  на  чолі  з  кошовим  отаманом Костєм  Гордієнко.  Царський  уряд  звинуватив  усе  запорозьке  козацтво  в  зраді.
  В  травні  1709  року  цар  направив  на Запорожжя три полки під командуванням П. Яковлєва, які мали або змусити козаків до співробітництва, або знищити їх. Військо дісталося на Запорожжя в середині квітня, дорогою зруйнувавши Келеберду, Переволочну, Новий та Старий Кодаки. 10 травня 1709р. розпочався штурм Січі, де на той час перебувало не більше тисячі козаків під командуванням наказного отамана Якима Богуша. Після кількох невдалих штурмів до росіян прибув на підмогу полковник Г.Галаган, який привів компанійський полк та драгунів. Під час нового штурму 14 травня він закликав запорожців здатися, пообіцявши помилування. Козаки склали зброю, але це виявилось обманом – почалась різанина і Січ було знищено. Всі січові будівлі було спалено, частину полонених козаків піддали тортурам, а інших вислали до Сибіру.
 
Після поразки шведської армії та українських козаків під командуванням гетьмана Мазепи під Полтавою деякі запорожці пішли на південь й в 1710 році заснували нову Січ, при впаданні в Дніпро ріки Каменки (на Херсонщині). Однак і  вона  за наказом Петра вона була зруйнована військами гетьмана Скоропадського й генерала Бутурліна. Запорожці відійшли ще далі й заснували  Олешківську  Січ  на  території Османської імперії.     
Категорія: Січ в XVIII столітті | Додав: Niki (25.06.2010) | Автор: Бедікян Н.І.
Переглядів: 5381
Форма входу

Пошук

Друзі сайту
  • Всеукраїнський фонд імені Петра Калнишевського
  • Український інститут національної пам'яті
  • Запорозька Січ. Історичний проект


  • Copyright MyCorp © 2020
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz